





Charvel Pro-Mod San Dimas Style 1 HH Floyd Rose with Ebony FB in Gloss Black
| Body Shape | San Dimas® Style 1 |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Gloss Black |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Ebony |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup(s) | Seymour Duncan® JB™ TB-4 (Bridge), Seymour Duncan® '59™ SH-1N (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $969.00
-65%$969.00
$339.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | San Dimas® Style 1 |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Gloss Black |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Ebony |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup(s) | Seymour Duncan® JB™ TB-4 (Bridge), Seymour Duncan® '59™ SH-1N (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |






















