




Cort Guitar Amplifier CM15R in Pastel Green
The Cort CM15R is now available in two new attractive colors – Pastel Green and White Sand – to offer the same versatile tone-shaping capabilities and powerful output while adding a touch of visual class to your home studio or the stage. Custom 8” speaker for the CM15R deliver warm and musical sound for both clean and overdrive sounds. The CM15R is ideal amplifiers for novice players to use for practicing as well as home recording and small venue performances for experienced players alike.
Specification
| ROSETTE | Varies Depending on the Region |
|---|---|
| BRIDGE | 35W |
| PICKUPS | 15W R.M.S. |
| ELECTRONICS | 8 Ohm |
| HARDWARE | Custom 8″ Speaker |
| STRINGS | 315㎜(W)x190㎜(D)x305㎜(H) |
| BRACING | 6Kg |
| ADDITIONAL | Chrome Metal Corners |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Cort CM15R is now available in two new attractive colors – Pastel Green and White Sand – to offer the same versatile tone-shaping capabilities and powerful output while adding a touch of visual class to your home studio or the stage. Custom 8” speaker for the CM15R deliver warm and musical sound for both clean and overdrive sounds. The CM15R is ideal amplifiers for novice players to use for practicing as well as home recording and small venue performances for experienced players alike.
Specification
| ROSETTE | Varies Depending on the Region |
|---|---|
| BRIDGE | 35W |
| PICKUPS | 15W R.M.S. |
| ELECTRONICS | 8 Ohm |
| HARDWARE | Custom 8″ Speaker |
| STRINGS | 315㎜(W)x190㎜(D)x305㎜(H) |
| BRACING | 6Kg |
| ADDITIONAL | Chrome Metal Corners |
























