






Cort MR500E-BR in Brown Burst
Specifications
| Product Colour | Brown Burst |
| Colour | Sunburst |
| Surface Treatment | Satin |
| Type | Dreadnought |
| Cutaway | Yes |
| Body Construction | Semi-Solid |
| Top/Face | Spruce, Solid |
| Back Plate | Mahogany |
| Sides/Ribs | Mahogany |
| Neck | Mahogany |
| Scale | 643 mm |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Width | 43 mm |
| Fingerboard | Ovangkol |
| Bridge | Ovangkol |
| Nut | Plastic |
| Pickup | Yes |
| Pickup Type | Piezo |
| Model electronics | Cort CE304T |
| Controls | Volume, Bass, Middle, Treble, Tuner |
| Integrated Tuner | Yes |
| Hardware | Chrome |
| Hard Case | No |
| Case | No |
| Strings | D’Addario EXP16 |
$200.18
Cort MR500E-BR in Brown Burst—
$200.18
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Product Colour | Brown Burst |
| Colour | Sunburst |
| Surface Treatment | Satin |
| Type | Dreadnought |
| Cutaway | Yes |
| Body Construction | Semi-Solid |
| Top/Face | Spruce, Solid |
| Back Plate | Mahogany |
| Sides/Ribs | Mahogany |
| Neck | Mahogany |
| Scale | 643 mm |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Width | 43 mm |
| Fingerboard | Ovangkol |
| Bridge | Ovangkol |
| Nut | Plastic |
| Pickup | Yes |
| Pickup Type | Piezo |
| Model electronics | Cort CE304T |
| Controls | Volume, Bass, Middle, Treble, Tuner |
| Integrated Tuner | Yes |
| Hardware | Chrome |
| Hard Case | No |
| Case | No |
| Strings | D’Addario EXP16 |
























