





Epiphone EJ-200 Coupe - Vintage Natural
| Body Material | Solid Spruce Top, Select Ovangkol Top Back & Sides |
| Body Finish | Gloss Natural |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 12" |
| No. of Frets | 20 |
| Scale Length | 24.75" / 628.65mm |
| Fretboard Inlays | Dot inlays with a Crown on 12th fret |
| Pickup(s) | Under Saddle |
| Bridge | Pau Ferro |
| Pickguard | Imitation Tortoise |
| Strings | 12-53 |
| Tuning Machines | Grover® Mini Rotomatic™; 18:1 ratio |
| Hardware Finish | Nickel-Gold |
Original: $421.80
-65%$421.80
$147.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Material | Solid Spruce Top, Select Ovangkol Top Back & Sides |
| Body Finish | Gloss Natural |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 12" |
| No. of Frets | 20 |
| Scale Length | 24.75" / 628.65mm |
| Fretboard Inlays | Dot inlays with a Crown on 12th fret |
| Pickup(s) | Under Saddle |
| Bridge | Pau Ferro |
| Pickguard | Imitation Tortoise |
| Strings | 12-53 |
| Tuning Machines | Grover® Mini Rotomatic™; 18:1 ratio |
| Hardware Finish | Nickel-Gold |
























