



Epiphone Emperor Swingster Hollowbody with Rosewood Neck in Wine Red
| Body Material | Selectr Spruce Top, Maple Body |
| Fretboard Radius | 14" |
| Scale Length | 24.75" |
| Fretboard Inlays | Pearloid Rectangular Blocks |
| Pickup(s) | Swingbucker with Alnico V magnets (Neck), Swingbucker™ Plus with Alnico V magnets (Bridge) |
| Bridge | “Pinned” Tune-O-Matic Bridge with gold saddles |
| Strings | D’Addario® 11, 14, 19 (wound) 30, 41, 52 |
| Tuning Machines | Grover® 14:1 ratio |
| Hardware Finish | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Material | Selectr Spruce Top, Maple Body |
| Fretboard Radius | 14" |
| Scale Length | 24.75" |
| Fretboard Inlays | Pearloid Rectangular Blocks |
| Pickup(s) | Swingbucker with Alnico V magnets (Neck), Swingbucker™ Plus with Alnico V magnets (Bridge) |
| Bridge | “Pinned” Tune-O-Matic Bridge with gold saddles |
| Strings | D’Addario® 11, 14, 19 (wound) 30, 41, 52 |
| Tuning Machines | Grover® 14:1 ratio |
| Hardware Finish | Black |
























