






Fender 65 Deluxe Reverb Tube Guitar Combo Amplifier 230V
Played on countless hit recordings for decades now, the mid-'60s Deluxe Reverb is a timeless Fender classic and one of the most indispensable workhorse guitar amps ever made. Moderately powered and producing a full, snappy and crystalline tone revered in studios from Muscle Shoals to Abbey Road and on stages worldwide, it's a must-have tone machine. Today, the '65 Deluxe Reverb is still one of the coolest amps around, with the fantastic sound and vintage mid-'60s style still prized by rock, blues and country players everywhere. A classic then and a classic now.
Specifications :
| Wattage | 22 Watts |
| Controls | Normal Channel: Volume, Treble, Bass; Vibrato Channel: Volume, Treble, Bass, Reverb; Vibrato: Speed, Intensity |
| Channels | Two - (Normal and Vibrato) |
| Inputs | Four - (1/4", Two Normal and Two Vibrato) |
| Speaker Jack | Two 1/4" Parallel (Internal and External) |
| Speakers | One - 12" Jensen® C12K with Ceramic Magnet |
| Total Impedance | 8 ohms |
| Preamp Tubes | 4 x 12AX7, 2 X 12AT7 |
| Power Tubes | 2 x 6V6 |
| Rectifier | Tube (1 x 5AR4) |
| Dimensions | 24.5" (62.2 cm) W X 17.5" (44.5 cm) H X 9.5" (24.13 cm) D |
| Weight | 42 lbs. (19.05 kg) |
Original: $1,755.60
-65%$1,755.60
$614.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Played on countless hit recordings for decades now, the mid-'60s Deluxe Reverb is a timeless Fender classic and one of the most indispensable workhorse guitar amps ever made. Moderately powered and producing a full, snappy and crystalline tone revered in studios from Muscle Shoals to Abbey Road and on stages worldwide, it's a must-have tone machine. Today, the '65 Deluxe Reverb is still one of the coolest amps around, with the fantastic sound and vintage mid-'60s style still prized by rock, blues and country players everywhere. A classic then and a classic now.
Specifications :
| Wattage | 22 Watts |
| Controls | Normal Channel: Volume, Treble, Bass; Vibrato Channel: Volume, Treble, Bass, Reverb; Vibrato: Speed, Intensity |
| Channels | Two - (Normal and Vibrato) |
| Inputs | Four - (1/4", Two Normal and Two Vibrato) |
| Speaker Jack | Two 1/4" Parallel (Internal and External) |
| Speakers | One - 12" Jensen® C12K with Ceramic Magnet |
| Total Impedance | 8 ohms |
| Preamp Tubes | 4 x 12AX7, 2 X 12AT7 |
| Power Tubes | 2 x 6V6 |
| Rectifier | Tube (1 x 5AR4) |
| Dimensions | 24.5" (62.2 cm) W X 17.5" (44.5 cm) H X 9.5" (24.13 cm) D |
| Weight | 42 lbs. (19.05 kg) |
























