
Fender Aerodyne Special Jazz Bass with Maple FB in California Blue
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Pearloid Dot |
| Pickups | Aerodyne® Special Single-Coil Jazz Bass® (Bridge), Aerodyne® Special Single-Coil Jazz Bass® (Neck) |
| Bridge | Babicz® Z-Series FCH-4 Bass |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Standard Open-Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
Original: $1,419.30
-65%$1,419.30
$496.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Pearloid Dot |
| Pickups | Aerodyne® Special Single-Coil Jazz Bass® (Bridge), Aerodyne® Special Single-Coil Jazz Bass® (Neck) |
| Bridge | Babicz® Z-Series FCH-4 Bass |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Standard Open-Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
























