





Fender American Professional II Stratocaster with Maple FB in Roasted Pine
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Deep “C” |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5” (241mm) |
| Scale Length | 25.5” (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | V-Mod II Single-Coil Strat® (Neck, Middle & Bridge) |
| Bridge | 2-Point Synchronised Tremolo with Bent Steel Saddles, Pop-In Tremolo Arm and Cold-Rolled Steel Block |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
Original: $1,764.15
-65%$1,764.15
$617.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Deep “C” |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5” (241mm) |
| Scale Length | 25.5” (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | V-Mod II Single-Coil Strat® (Neck, Middle & Bridge) |
| Bridge | 2-Point Synchronised Tremolo with Bent Steel Saddles, Pop-In Tremolo Arm and Cold-Rolled Steel Block |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
























