




Fender American Professional II Telecaster with Rosewood FB in Olympic White
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Olympic White |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup(s) | V-Mod II Single-Coil Tele® (Bridge & Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Top-Load/String-Through Tele® with Compensated Brass “Bullet” Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Olympic White |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup(s) | V-Mod II Single-Coil Tele® (Bridge & Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Top-Load/String-Through Tele® with Compensated Brass “Bullet” Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Molded Case |
























