



Fender American Ultra Stratocaster with Rosewood FB in Arctic Pearl
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" to 14" Compound Radius (254 mm to 355.6 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dots |
| Pickups | Ultra Noiseless™ Vintage Strat® |
| Bridge | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Deluxe Cast/Sealed Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Elite Moulded Case |
Original: $2,251.50
-65%$2,251.50
$788.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" to 14" Compound Radius (254 mm to 355.6 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dots |
| Pickups | Ultra Noiseless™ Vintage Strat® |
| Bridge | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Deluxe Cast/Sealed Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Elite Moulded Case |
























