







Fender American Vintage II 57 Stratocaster with Maple FB in Vintage Blonde
The Fender® American Vintage II series presents a remarkably accurate take on the revolutionary designs that altered the course of musical history. Built with period-accurate bodies, necks and hardware, premium finishes and meticulously voiced, year-specific pickups, each instrument captures the essence of authentic Fender craftsmanship and tone.
Specifications
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Profile | 1957 "V" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintaae Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickups | Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Bridge), Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Middle), Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | Pure Vintage Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges), PN 0730250406 |
| Tuning Machines | Pure Vintage Single Line "Fender Deluxe" |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Vintage-Style Tweed (Crushed Red Interior) |
Original: $1,995.00
-65%$1,995.00
$698.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Fender® American Vintage II series presents a remarkably accurate take on the revolutionary designs that altered the course of musical history. Built with period-accurate bodies, necks and hardware, premium finishes and meticulously voiced, year-specific pickups, each instrument captures the essence of authentic Fender craftsmanship and tone.
Specifications
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Profile | 1957 "V" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintaae Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickups | Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Bridge), Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Middle), Pure Vintage '57 Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | Pure Vintage Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges), PN 0730250406 |
| Tuning Machines | Pure Vintage Single Line "Fender Deluxe" |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Vintage-Style Tweed (Crushed Red Interior) |
























