








Fender FSR Collection Hybrid II Jazzmaster with RW FB in Inca Silver JD24028370
Made in Japan Hybrid II is a series that deserves to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage looks. Made in Japan, which has many fans around the world, has realized a product that combines playability and instrument tone that fits any guitarist or bassist regardless of rhythm/lead.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Hybrid II is a series that deserves to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage looks. Made in Japan, which has many fans around the world, has realized a product that combines playability and instrument tone that fits any guitarist or bassist regardless of rhythm/lead.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























