







Fender FSR Collection Hybrid II Stratocaster with RW FB In Deep Ocean Metallic
Made in Japan Hybrid II is a series that deserves to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage looks. Made in Japan, which has many fans around the world, has realized a product that combines playability and instrument tone that fits any guitarist or bassist regardless of rhythm/lead.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall frets |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickups | Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Bridge), Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Middle), Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Red Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case |
Gig Bag
|
Original: $1,170.50
-65%$1,170.50
$409.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Hybrid II is a series that deserves to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage looks. Made in Japan, which has many fans around the world, has realized a product that combines playability and instrument tone that fits any guitarist or bassist regardless of rhythm/lead.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall frets |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickups | Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Bridge), Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Middle), Hydrid II Custom Voiced Single-coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Red Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case |
Gig Bag
|
























