








Fender FSR Collection Hybrid II Stratocaster with RW FB in Inca Silver JD24028350
The Made in Japan Hybrid II Stratocaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" shaped neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a two-point tremolo system with vintage-style saddles, this guitar provides smooth playability for players at all levels. Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Stratocaster® can provide.
- Pickguard:
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Middle), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Made in Japan Hybrid II Stratocaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" shaped neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a two-point tremolo system with vintage-style saddles, this guitar provides smooth playability for players at all levels. Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Stratocaster® can provide.
- Pickguard:
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Middle), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























