








Fender FSR Collection Traditional Late 60s Stratocaster with Maple FB in Olympic White JD24025840
The Made in Japan Traditional series is a fusion of Fender's traditional instrument-making aesthetics and Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional Late 60s Stratocaster® features a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 21 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 6-saddle vintage-style Synchronized Tremolo bridge and the original pickups selected for the Traditional series produce a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width is easy to play for Japanese players. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $975.56
-65%$975.56
$341.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Made in Japan Traditional series is a fusion of Fender's traditional instrument-making aesthetics and Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional Late 60s Stratocaster® features a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 21 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 6-saddle vintage-style Synchronized Tremolo bridge and the original pickups selected for the Traditional series produce a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width is easy to play for Japanese players. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |























