





Fender FSR MIJ Traditional Late 60s Stratocaster with RW FB in Shell Pink JD24013865
Weight : 3,2 kg
The Made in Japan Traditional Late 60s Stratocaster, with its gloss-finished basswood body, 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck, and 21 vintage-style frets, offers classic playability that is a hallmark of the Traditional series. The 6-saddle vintage-style synchronized tremolo bridge and the Vintage-Style Single-Coil Strat® pickups produce a realistic and musical vintage tone, perfect for those seeking a nostalgic late '60s sound. The large late 60s headstock is ideal for those seeking a late ‘60s look.
The Made in Japan Traditional series fuses Fender's traditional instrument-making aesthetics with Japan's sophisticated craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage frets |
| Fretboard Inlays | Pearl Dots |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "Fender" Stamped |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,054.50
-65%$1,054.50
$369.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Weight : 3,2 kg
The Made in Japan Traditional Late 60s Stratocaster, with its gloss-finished basswood body, 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck, and 21 vintage-style frets, offers classic playability that is a hallmark of the Traditional series. The 6-saddle vintage-style synchronized tremolo bridge and the Vintage-Style Single-Coil Strat® pickups produce a realistic and musical vintage tone, perfect for those seeking a nostalgic late '60s sound. The large late 60s headstock is ideal for those seeking a late ‘60s look.
The Made in Japan Traditional series fuses Fender's traditional instrument-making aesthetics with Japan's sophisticated craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage frets |
| Fretboard Inlays | Pearl Dots |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "Fender" Stamped |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gig Bag |
























