





Fender Japan Eross Candra Signature Telecaster Sephia with Maple FB in Butterscotch Blonde
Spesifikasi :
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Lacquer |
| Neck Profile | 50s "U" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" |
| Scale Length | 25.5" (64.77cm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | US Vintage Single-Coil (Bridge), US Vintage Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | 10-46 Gauges |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spesifikasi :
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Lacquer |
| Neck Profile | 50s "U" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" |
| Scale Length | 25.5" (64.77cm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | US Vintage Single-Coil (Bridge), US Vintage Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | 10-46 Gauges |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
























