




Fender Japan Hybrid 50s Telecaster in Vintage Natural
The Hybrid 50s Stratocaster is a player-friendly instrument that blends modern specifications with the looks of a classic Fender model.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.84" (250mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup(s) | American Vintage '58 Single-Coil Tele® |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Hybrid 50s Stratocaster is a player-friendly instrument that blends modern specifications with the looks of a classic Fender model.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.84" (250mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup(s) | American Vintage '58 Single-Coil Tele® |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gig Bag |
























