





Fender Japan Hybrid II Jazz Bass PJ with Rosewood FB in Vintage Natural JD24009119
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Precision Jazz Bass® PJ perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring a sustain block under the vintage-style bridge with vintage-style tuners, a satin-finish neck, a Modern "C" shape, a 9.5"radius fingerboard, and narrow-tall frets, this bass provides smooth playability for players at all levels.
Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® pickup with staggered pole piece and P Bass® pickup coupled with an alder body provides a tone set for a variety of players – from the tight sound of the P Bass® to the powerful vintage tone of the P Bass®.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Eggshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Frequently Asked Questiob
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Precision Jazz Bass® PJ perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring a sustain block under the vintage-style bridge with vintage-style tuners, a satin-finish neck, a Modern "C" shape, a 9.5"radius fingerboard, and narrow-tall frets, this bass provides smooth playability for players at all levels.
Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® pickup with staggered pole piece and P Bass® pickup coupled with an alder body provides a tone set for a variety of players – from the tight sound of the P Bass® to the powerful vintage tone of the P Bass®.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazz Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Eggshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























