





Fender Japan Hybrid II Jazzmaster with Maple FB in Flame Sunset Orange Transparent JD24006522
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Jazzmaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a vintage-style floating tremolo and saddles, this guitar provides smooth playability for players at all levels. Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Jazzmaster® can provide.
Specifications
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Flame Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black/White/Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Jazzmaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a vintage-style floating tremolo and saddles, this guitar provides smooth playability for players at all levels. Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Jazzmaster® can provide.
Specifications
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Flame Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black/White/Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
























