



Fender Japan Hybrid II Jazzmaster with RW FB in Forest Blue
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Jazzmaster is equipped with a new hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup with staggered pole pieces on the well-established alder body, and a sustain block under the vintage-style bridge. A vintage-style tuner, satin-finish neck, Modern "C" shape, 9.5-inch radius fingerboard and narrow tall frets provide smooth playability.
Specifications :
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,236.90
-65%$1,236.90
$432.92Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Jazzmaster is equipped with a new hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup with staggered pole pieces on the well-established alder body, and a sustain block under the vintage-style bridge. A vintage-style tuner, satin-finish neck, Modern "C" shape, 9.5-inch radius fingerboard and narrow tall frets provide smooth playability.
Specifications :
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























