





Fender Japan Hybrid II Ltd Ed Stratocaster with Quilt Maple Top and Rosewood FB In Aquamarine JD23032013
Weight : 3.6 KG
About This Product
The Made in Japan Hybrid II is a series worthy of being called a "hybrid", as it retains its vintage looks and incorporates almighty modern specs for any player or music genre. Regardless of rhythm or lead, we have created a product that combines playability and instrumental tone that fits any guitarist or bassist.
Made in Japan Limited Hybrid II Stratocaster®, Aquamrine is based on the Hybrid II, with a gloss polyester finish and a 3-Ply Pearl White pickguard with an eye-catching Quilted Maple top. It is equipped with a Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® pickups, all metal parts and plastic parts are unified in chrome and also equipped with a Bone Nut, 9.5-inch-radius fingerboard, and Narrow-tall frets providing a modern feel and comfortable playability.
Spesifikasi
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Quilted Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Middle), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Pearl White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,214.10
-65%$1,214.10
$424.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Weight : 3.6 KG
About This Product
The Made in Japan Hybrid II is a series worthy of being called a "hybrid", as it retains its vintage looks and incorporates almighty modern specs for any player or music genre. Regardless of rhythm or lead, we have created a product that combines playability and instrumental tone that fits any guitarist or bassist.
Made in Japan Limited Hybrid II Stratocaster®, Aquamrine is based on the Hybrid II, with a gloss polyester finish and a 3-Ply Pearl White pickguard with an eye-catching Quilted Maple top. It is equipped with a Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® pickups, all metal parts and plastic parts are unified in chrome and also equipped with a Bone Nut, 9.5-inch-radius fingerboard, and Narrow-tall frets providing a modern feel and comfortable playability.
Spesifikasi
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Quilted Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Middle), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Stratocaster® (Neck) |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Vintage-Style Stamped Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Pearl White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























