





Fender Japan Hybrid II Precision Bass Guitar with Maple FB in Forest Blue
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Precision Bass is equipped with a new hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup with staggered pole pieces on the well-established alder body, and a sustain block under the vintage-style bridge. A vintage-style tuner, satin-finish neck, Modern "C" shape, 9.5-inch radius fingerboard and narrow tall frets provide smooth playability.
Specifications :
| Body Shape | Precision Bass® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single-Coil Jazz Bass®V (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-ply Eggshell |
| Strings | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,071.60
-65%$1,071.60
$375.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Precision Bass is equipped with a new hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup with staggered pole pieces on the well-established alder body, and a sustain block under the vintage-style bridge. A vintage-style tuner, satin-finish neck, Modern "C" shape, 9.5-inch radius fingerboard and narrow tall frets provide smooth playability.
Specifications :
| Body Shape | Precision Bass® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single-Coil Jazz Bass®V (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-ply Eggshell |
| Strings | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























