





Fender Japan Hybrid II Telecaster With Maple FB In Celeste Blue JD24010486
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Telecaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" shaped neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a vintage-style slanted brass saddle bridge, this bass provides smooth playability for players at all levels.
Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Telecaster® can provide.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Flame Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
Original: $1,197.00
-65%$1,197.00
$418.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
The Made in Japan Hybrid II Telecaster® perfectly balances vintage charm with modern versatility.
Featuring vintage locking tuners, a modern "C" shaped neck with a satin finish, a 9.5" radius fingerboard, and narrow-tall frets, also equipped with a vintage-style slanted brass saddle bridge, this bass provides smooth playability for players at all levels.
Its newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickups provide the quintessential tone only a Telecaster® can provide.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Flame Maple (Top), Alder (Back) |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
























