






Fender Japan Hybrid II Telecaster with Rosewood FB in Forest Blue JD23020067
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Telecaster® features a well-established alder body with a newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup and a vintage-style slanted brass saddle bridge. Vintage locking tuner, satin finish neck, Modern "C" shape with 9.5 inch radius fingerboard and narrow tall frets for smooth playability
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-ply Mint Green |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Hybrid II is a series that is just right to be called a "hybrid", incorporating almighty modern specs that do not choose the player or music genre, while maintaining the vintage look. The Hybrid II Telecaster® features a well-established alder body with a newly designed Hybrid II Custom Voiced Single Coil pickup and a vintage-style slanted brass saddle bridge. Vintage locking tuner, satin finish neck, Modern "C" shape with 9.5 inch radius fingerboard and narrow tall frets for smooth playability
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickup | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-ply Mint Green |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























