








Fender Japan Limited Edition Hybrid II Telecaster Noir with Rosewood FB in Black
About This Product
The Made in Japan Hybrid II is a series worthy of being called a "hybrid", as it retains its vintage looks and incorporates almighty modern specs for any player or music genre. Regardless of rhythm or lead, we have created a product that combines playability and instrumental tone that fits any guitarist or bassist.
Made in Japan Limited Hybrid II Telecaster®, Noir is based on the Hybrid II, with a satin black finish matching headstock for a strong look and a 3-Ply black pickguard with an eye-catching red centre layer. It is equipped with a special atmosphere combined with the red metal logo on the head. All metal parts and plastic parts are unified in black and also equipped with a Synthetic Bone Nut, 9.5-inch-radius fingerboard, and Narrow-tall frets providing a modern feel and comfortable playability.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Satin Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black/Red/Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Black Nickel |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,280.79
-65%$1,280.79
$448.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
The Made in Japan Hybrid II is a series worthy of being called a "hybrid", as it retains its vintage looks and incorporates almighty modern specs for any player or music genre. Regardless of rhythm or lead, we have created a product that combines playability and instrumental tone that fits any guitarist or bassist.
Made in Japan Limited Hybrid II Telecaster®, Noir is based on the Hybrid II, with a satin black finish matching headstock for a strong look and a 3-Ply black pickguard with an eye-catching red centre layer. It is equipped with a special atmosphere combined with the red metal logo on the head. All metal parts and plastic parts are unified in black and also equipped with a Synthetic Bone Nut, 9.5-inch-radius fingerboard, and Narrow-tall frets providing a modern feel and comfortable playability.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Satin Urethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Bridge), Hybrid II Custom Voiced Single Coil Telecaster® (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Slanted Brass Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black/Red/Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Black Nickel |
| Case | Gig Bag |
























