







Fender Japan Silent Siren Signature Telecaster with Maple FB in Arctic White JD24021199
Weight : 3.4 Kg
This signature guitar is the result of Fender's collaboration with Japanese all-female band Silent Siren. The Silent Siren Telecaster comes fitted with Fender’s Shawbucker humbucker in the bridge, and a vintage-voiced Tele single coil in the neck – controlled by a blade selector switch and master volume and tone knobs. The alder body, maple neck and maple fingerboard are finished in an arctic white, with the body sporting a subtle outline as well as an f-hole design. The bridge is what you might expect on a modern Fender Telecaster, a 6-saddle string-through hardtail.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot |
| Pickup(s) | Shawbucker™, Vintage-Style Single-Coil Tele® |
| Bridge | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,208.40
-65%$1,208.40
$422.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Weight : 3.4 Kg
This signature guitar is the result of Fender's collaboration with Japanese all-female band Silent Siren. The Silent Siren Telecaster comes fitted with Fender’s Shawbucker humbucker in the bridge, and a vintage-voiced Tele single coil in the neck – controlled by a blade selector switch and master volume and tone knobs. The alder body, maple neck and maple fingerboard are finished in an arctic white, with the body sporting a subtle outline as well as an f-hole design. The bridge is what you might expect on a modern Fender Telecaster, a 6-saddle string-through hardtail.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot |
| Pickup(s) | Shawbucker™, Vintage-Style Single-Coil Tele® |
| Bridge | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























