








Fender Japan Traditional 2025 Collection 60s Precision Bass with RW FB in Black Pearl JD25012718
The Made in Japan Traditional series is a result of combining Fender's traditional instrument-making aesthetics with Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional 2025 Collection '60s Precision Bass® is a special model based on the Made in Japan Traditional 60s Precision Bass® with a look exclusive to 2025. The "Black Pearl" model have a special pearl coating on the body and headstock that is exclusive to these products, and combined with the gold-colored hardware, you can get an even more elegant and refined luxury.
The product specifications include a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 20 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 4-saddle vintage bridge and the original pickups selected for the Traditional series produce a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width makes it easy for Japanese players to play. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
This product is a limited production item for 2025.
| Body Shape | Precision Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Precision Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Gold |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Made in Japan Traditional series is a result of combining Fender's traditional instrument-making aesthetics with Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional 2025 Collection '60s Precision Bass® is a special model based on the Made in Japan Traditional 60s Precision Bass® with a look exclusive to 2025. The "Black Pearl" model have a special pearl coating on the body and headstock that is exclusive to these products, and combined with the gold-colored hardware, you can get an even more elegant and refined luxury.
The product specifications include a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 20 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 4-saddle vintage bridge and the original pickups selected for the Traditional series produce a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width makes it easy for Japanese players to play. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
This product is a limited production item for 2025.
| Body Shape | Precision Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Precision Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Gold |
| Case | Gig Bag |
























