








Fender Japan Traditional 2025 Collection 60s Stratocaster with RW FB in White Pearl JD25014418
The Made in Japan Traditional series was born from the fusion of Fender's traditional instrument-making aesthetics and Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional 2025 Collection '60s Stratocaster® is a special model based on the Made in Japan Traditional 60s Stratocaster® with a look exclusive to 2025. The "White Pearl" model have a special pearl coating on the body and headstock that is exclusive to these products, and combined with the gold-colored hardware, they give off an even more elegant and refined sense of luxury.
Product specifications include a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 21 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 6-saddle vintage-style Synchronised Tremolo bridge and the original pickups selected for the Traditional series play a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width is easy to play for Japanese players. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
This product is a limited production item for 2025.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronised Tremolo |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Gold |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Made in Japan Traditional series was born from the fusion of Fender's traditional instrument-making aesthetics and Japan's sophisticated craftsmanship. Fender's authentic DNA is revived with solid Made in Japan quality.
The Made in Japan Traditional 2025 Collection '60s Stratocaster® is a special model based on the Made in Japan Traditional 60s Stratocaster® with a look exclusive to 2025. The "White Pearl" model have a special pearl coating on the body and headstock that is exclusive to these products, and combined with the gold-colored hardware, they give off an even more elegant and refined sense of luxury.
Product specifications include a gloss-finished basswood body. The 9.5-inch radius "U"-shaped maple neck with 21 vintage-style frets provides the classical playability unique to the Traditional series. The 6-saddle vintage-style Synchronised Tremolo bridge and the original pickups selected for the Traditional series play a realistic and musical vintage tone. The narrow nut width is easy to play for Japanese players. This series reflects solid guitar craftsmanship and a flexible response to the needs of players.
This product is a limited production item for 2025.
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Vintage Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Strat® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Middle), Vintage-Style Single-Coil Strat® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronised Tremolo |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Gold |
| Case | Gig Bag |
























