





Fender Japan Traditional 60s Jaguar with RW FB in 3-Color Sunburst
| Body Shape | Jaguar® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Vintage |
| Fretboard Inlays | Pearl Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Jaguar® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Jaguar® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $974.70
-65%$974.70
$341.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Jaguar® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | "U" Shape |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Vintage |
| Fretboard Inlays | Pearl Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Jaguar® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Jaguar® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























