




Fender Japan Traditional II 60s Jazz Bass with Rosewood FB in 3-Tone Sunburst
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Jazz Bass® |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,008.90
-65%$1,008.90
$353.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Jazz Bass® |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























