




Fender Japan Traditional II 60s Telecaster with Rosewood FB in Vintage White
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Tele® |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Tele® |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Brass Barrel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























