





Fender Japan Traditional II 70s Jazz Bass with Maple FB in Natural
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Jazz Bass® |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Original: $1,208.40
-65%$1,208.40
$422.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fender's Made in Japan Traditional guitar series was created by fusing traditional Fender aesthetics of instrument making with sophisticated Japanese craftsmanship.
Specifications
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Jazz Bass® |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























