





Fender Japan Traditional II 70s Telecaster Custom with Maple FB in Black
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Tele®, Fender® Wide Range Humbucking |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Tele® with Slotted Steel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dots |
| Pickup(s) | Vintage-Style Single-Coil Tele®, Fender® Wide Range Humbucking |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Tele® with Slotted Steel Saddles |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Gig Bag |
























