




Fender Limited Edition Player Jazzmaster with Pau Ferro FB in Black
Player Jazzmaster with a fat sound and an elegant and smooth style. In the spotlight, this guitar has a flexible, authentic fender tone that matches any type of music. The Jazzmaster, loved by many advanced musicians and rebels, will be the ideal foundation for your sound.
Specifications
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Black Pearloid Dot |
| Pickups | Pure Vintage '65 Single-Coil Jazzmaster® (Bridge), Pure Vintage '65 Single-Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Player Jazzmaster with a fat sound and an elegant and smooth style. In the spotlight, this guitar has a flexible, authentic fender tone that matches any type of music. The Jazzmaster, loved by many advanced musicians and rebels, will be the ideal foundation for your sound.
Specifications
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Black Pearloid Dot |
| Pickups | Pure Vintage '65 Single-Coil Jazzmaster® (Bridge), Pure Vintage '65 Single-Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |























