




Fender Limited Edition Player Telecaster with Maple FB in Aged Natural
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Aged Natural |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5 "(241 mm) |
| Scale Length | 25.5 "(648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup(s) | Pure Vintage '52 Single-Coil Tele® (Bridge & Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast / Sealed |
| Hardware Finish | Nickel / Chrome |
Original: $829.24
-65%$829.24
$290.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Colour | Aged Natural |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5 "(241 mm) |
| Scale Length | 25.5 "(648 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Pickup(s) | Pure Vintage '52 Single-Coil Tele® (Bridge & Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast / Sealed |
| Hardware Finish | Nickel / Chrome |






















