




Fender Limited Edition Player Telecaster with Maple FB in Electron Green
Spesifikasi :
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Player Series Alnico 5 Tele® Single-Coil (Bridge), Player Series Alnico 5 Tele Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spesifikasi :
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Pau Ferro |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Player Series Alnico 5 Tele® Single-Coil (Bridge), Player Series Alnico 5 Tele Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
























