







Fender Made in Japan Limited Adjusto-Matic Jazzmaster with RW FB in Teal Green Metalic JD22028830
Weight : 3.8 Kg
The Made in Japan Limited Adjusto-Matic™ Jazzmaster® HH is equipped with an Adjusto-Matic™ bridge for precise intonation and great tuning stability, combined with a pair of Modern Modified Humbucking Pickups which delivers lively, natural clean and powerful overdrive tones. This 2023 limited quantity edition Jazzmaster® features a gloss alder body with a Modern "C" maple neck equipped with 22 narrow tall frets to provide comfort and smooth playability.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 25.5" |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Modern Modified Humbucker (Bridge), Modern Modified Humbucker (Neck) |
| Bridge | Adjusto-Matic™ bridge with Anchored tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
Original: $1,356.60
-65%$1,356.60
$474.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Weight : 3.8 Kg
The Made in Japan Limited Adjusto-Matic™ Jazzmaster® HH is equipped with an Adjusto-Matic™ bridge for precise intonation and great tuning stability, combined with a pair of Modern Modified Humbucking Pickups which delivers lively, natural clean and powerful overdrive tones. This 2023 limited quantity edition Jazzmaster® features a gloss alder body with a Modern "C" maple neck equipped with 22 narrow tall frets to provide comfort and smooth playability.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 25.5" |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Modern Modified Humbucker (Bridge), Modern Modified Humbucker (Neck) |
| Bridge | Adjusto-Matic™ bridge with Anchored tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Locking |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
























