








Fender Mark Hoppus Jaguar Bass Guitar with RW FB in Sea Foam Green MX24069994
Presenting the Fender® Limited Edition Mark Hoppus Jaguar® Bass — this Limited Edition release will be gone before you blink, so grab yours today and own the exact model Mark Hoppus currently plays onstage with Blink-182. For starters, you’re getting a rock-solid and utterly curvaceous alder Jaguar® body. Add to that a maple neck with a custom “C” profile, beautiful slab rosewood fingerboard and elegant white pearl dots, topped off with a set of lightweight vintage-style tuners. The 4-ply white pearloid pickguard is fitted with Seymour Duncan® SPB3 Quarter Pound™ split-coil P Bass® pickups custom mounted in reversed positions. For stellar tone and rock-solid intonation, this Jaguar bass features a HiMass™ Vintage bridge. The custom neck plate features Mark’s “Hi My Name is Mark” octopus logo, as does the included deluxe gig bag.
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Custom "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Seymour Duncan® Quarter Pound™ Precision Bass® Split-Coil (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle HiMass™ Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Pickguard | 4-Ply White Pearloid |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Tuning Machines | Fender® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
Original: $1,602.84
-65%$1,602.84
$560.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Presenting the Fender® Limited Edition Mark Hoppus Jaguar® Bass — this Limited Edition release will be gone before you blink, so grab yours today and own the exact model Mark Hoppus currently plays onstage with Blink-182. For starters, you’re getting a rock-solid and utterly curvaceous alder Jaguar® body. Add to that a maple neck with a custom “C” profile, beautiful slab rosewood fingerboard and elegant white pearl dots, topped off with a set of lightweight vintage-style tuners. The 4-ply white pearloid pickguard is fitted with Seymour Duncan® SPB3 Quarter Pound™ split-coil P Bass® pickups custom mounted in reversed positions. For stellar tone and rock-solid intonation, this Jaguar bass features a HiMass™ Vintage bridge. The custom neck plate features Mark’s “Hi My Name is Mark” octopus logo, as does the included deluxe gig bag.
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Custom "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Seymour Duncan® Quarter Pound™ Precision Bass® Split-Coil (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle HiMass™ Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Pickguard | 4-Ply White Pearloid |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Tuning Machines | Fender® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
























