








Fender MIJ Limited Starmaster with RW FB in Candy Apple Red
The Made in Japan Limited Starmaster is a brand-new design that combines the unique head shape of the rare ‘70s Starcaster® model with an offset-shaped, semi-hollow body with Jazzmaster® silhouette.
The stepped, colour-coded head design of the Starcaster® is also used on the forearm contour of the body, and the colouring of each part is matched to create a unique look.
Equipped with vintage-style single-coil Jazzmaster® pickups on an alder body and a vintage-style floating tremolo, vintage tuners, a satin-finished neck, a modern "C"-shaped fingerboard with a 9.5" radius and 22 medium jumbo frets provide smooth playability. A new Starmaster logo is also included on the headstock.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Jazzmaster® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Made in Japan Limited Starmaster is a brand-new design that combines the unique head shape of the rare ‘70s Starcaster® model with an offset-shaped, semi-hollow body with Jazzmaster® silhouette.
The stepped, colour-coded head design of the Starcaster® is also used on the forearm contour of the body, and the colouring of each part is matched to create a unique look.
Equipped with vintage-style single-coil Jazzmaster® pickups on an alder body and a vintage-style floating tremolo, vintage tuners, a satin-finished neck, a modern "C"-shaped fingerboard with a 9.5" radius and 22 medium jumbo frets provide smooth playability. A new Starmaster logo is also included on the headstock.
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style Single-Coil Jazzmaster® (Bridge), Vintage-Style Single-Coil Jazzmaster® (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Deluxe Gig Bag |























