




Fender Mike Dirnt Road Worn Precision Bass Guitar Maple FB In White Blonde
| Body Shape | : Precision Bass® |
| Body Material | : Ash |
| Body Finish | : Road Worn® Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | : Maple |
| Fretboard Radius | : 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | : 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | : 20 |
| Fretboard Inlays | : Black Dots |
| Pickups | : Custom Vintage '59 Split Single-Coil® |
| Bridge | : Fender HiMass™ with Chrome-Plated Zinc Saddles |
| Pickguard | : 3-Ply Black |
| Strings | : Fender® 7250M Nickel-Plated Steel Roundwound, Long Scale, .045-.105 (Model No. 0737250406) |
| Tuning Machines | : Fender® '70s Vintage-Style Stamped Open-Gear |
| Hardware Finish | : Chrome |
| Case | : Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | : Precision Bass® |
| Body Material | : Ash |
| Body Finish | : Road Worn® Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | : Maple |
| Fretboard Radius | : 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | : 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | : 20 |
| Fretboard Inlays | : Black Dots |
| Pickups | : Custom Vintage '59 Split Single-Coil® |
| Bridge | : Fender HiMass™ with Chrome-Plated Zinc Saddles |
| Pickguard | : 3-Ply Black |
| Strings | : Fender® 7250M Nickel-Plated Steel Roundwound, Long Scale, .045-.105 (Model No. 0737250406) |
| Tuning Machines | : Fender® '70s Vintage-Style Stamped Open-Gear |
| Hardware Finish | : Chrome |
| Case | : Hardshell Case |
























