

Fender Player Jaguar Bass and Maple FB in Sea Foam Green
When you’re ready to hit the stage and begin performing you need an instrument that’s sleek, powerful-sounding and ready for the spotlight—an instrument like the Player Jaguar Bass. The offset body and smooth playing feel give it modern appeal; the flexible pickup combination gives it a voice that’s all its own. Designed for creative bassists, the Player Jaguar Bass is ready to take the stage with you at a moment’s notice, bringing authentic Fender sound and style.
Spesifikasi
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® (Bridge), Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Tuning Machines | Standard Open-Gear |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
Original: $866.40
-65%$866.40
$303.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When you’re ready to hit the stage and begin performing you need an instrument that’s sleek, powerful-sounding and ready for the spotlight—an instrument like the Player Jaguar Bass. The offset body and smooth playing feel give it modern appeal; the flexible pickup combination gives it a voice that’s all its own. Designed for creative bassists, the Player Jaguar Bass is ready to take the stage with you at a moment’s notice, bringing authentic Fender sound and style.
Spesifikasi
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® (Bridge), Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® (Middle) |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Tuning Machines | Standard Open-Gear |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
























