






Fender Standard Telecaster with Maple FB in Aqua Marine Metallic
Built to accompany players on their formative musical adventures, the Fender® Standard Telecaster® delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting “Modern C”-shaped neck for superior playing comfort, this Tele® truly sets the standard for the Fender experience.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Standard Single-Coil Tele® (Middle), Standard Single-Coil Tele® (Neck) |
| Bridge | Standard String-Through-Body Tele® with Satin Chrome Steel Block Saddles |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $627.57
-65%$627.57
$219.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built to accompany players on their formative musical adventures, the Fender® Standard Telecaster® delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting “Modern C”-shaped neck for superior playing comfort, this Tele® truly sets the standard for the Fender experience.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | Modern "C" |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Standard Single-Coil Tele® (Middle), Standard Single-Coil Tele® (Neck) |
| Bridge | Standard String-Through-Body Tele® with Satin Chrome Steel Block Saddles |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Hardware Finish | Chrome |























