


Fujigen FGN JMY73-ASH-E/OPB in Open Pore Black
Specification
| Construction | Bolt-on Neck |
|---|---|
| Body | Ash |
| Neck | Maple/Wenge Asymmetrical Slim U-Shape |
| Fingerboard | Ebony |
| Scale | 25.5" (648mm) |
| Frets | 24F Jumbo C.F.S. |
| Tuners | GOTOH® SG381-07 MG-T |
| Bridge | FGN FJBR-STD-7 |
| Tailpiece | FGN FJTP-STD-7 |
| Hardware Color | Black |
| Pickup (Neck) | FISHMAN® M37-AB1 |
| Pickup (Middle) | - |
| Pickup (Bridge) | FISHMAN® M37-CB1 |
| Controls | 1Volume, 1Tone w/ Push-Pull SW (Voice Select), 3Way Lever SW |
| Body Finish | Open Pore Matte |
| Strings | D'Addario EXL140+.059 (.010-.059) |
| Others | Factory Tuning : Whole Step Down (1D, 2A, 3F, 4C, 5G, 6D, 7A) |
| Accessories | Premium Soft Case |
| Color | OPB (Open Pore Black) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specification
| Construction | Bolt-on Neck |
|---|---|
| Body | Ash |
| Neck | Maple/Wenge Asymmetrical Slim U-Shape |
| Fingerboard | Ebony |
| Scale | 25.5" (648mm) |
| Frets | 24F Jumbo C.F.S. |
| Tuners | GOTOH® SG381-07 MG-T |
| Bridge | FGN FJBR-STD-7 |
| Tailpiece | FGN FJTP-STD-7 |
| Hardware Color | Black |
| Pickup (Neck) | FISHMAN® M37-AB1 |
| Pickup (Middle) | - |
| Pickup (Bridge) | FISHMAN® M37-CB1 |
| Controls | 1Volume, 1Tone w/ Push-Pull SW (Voice Select), 3Way Lever SW |
| Body Finish | Open Pore Matte |
| Strings | D'Addario EXL140+.059 (.010-.059) |
| Others | Factory Tuning : Whole Step Down (1D, 2A, 3F, 4C, 5G, 6D, 7A) |
| Accessories | Premium Soft Case |
| Color | OPB (Open Pore Black) |
























