




Gibson 2016 Les Paul Studio HP with Case in Wine Red
The Gibson 2016 Les Paul Studio HP is the supercharged counterpart of the traditional Les Paul Studio, and introduces an advanced set of premium, high-performance features to the format, including a new and exclusive fast-access heel, developed specifically for the Gibson USA High Performance lineup, to allow unprecedented access to the high notes - which, combined with the new soloist neck width, provides the fastest and most comfortable Les Paul Studio neck you’ve ever played.
Specifications
| Body Shape | Les Paul (Single Cutaway) |
| Body Material | Maple (Top), Mahogany (Back & Neck) |
| Body Colour | Wine Red |
| Body Finish | Gloss Lacquer |
| Fretboard Material | Granadillo |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dot |
| Pickup(s) | 490R (Neck), 498T (Bridge) |
| Bridge | Tune-o-matic w/ Stopbar Tailpiece |
| Pickguard | White |
| Tuning Machines | G-FORCE |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Gibson 2016 Les Paul Studio HP is the supercharged counterpart of the traditional Les Paul Studio, and introduces an advanced set of premium, high-performance features to the format, including a new and exclusive fast-access heel, developed specifically for the Gibson USA High Performance lineup, to allow unprecedented access to the high notes - which, combined with the new soloist neck width, provides the fastest and most comfortable Les Paul Studio neck you’ve ever played.
Specifications
| Body Shape | Les Paul (Single Cutaway) |
| Body Material | Maple (Top), Mahogany (Back & Neck) |
| Body Colour | Wine Red |
| Body Finish | Gloss Lacquer |
| Fretboard Material | Granadillo |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dot |
| Pickup(s) | 490R (Neck), 498T (Bridge) |
| Bridge | Tune-o-matic w/ Stopbar Tailpiece |
| Pickguard | White |
| Tuning Machines | G-FORCE |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell |
























