






Gibson 2018 Les Paul Studio with Case in Vintage Sunburst
The Les Paul Studio has always been a workhorse, loved by live performers as much as by session players. The 2018 Gibson Les Paul Studio continues the tradition iconic tone and uncompromising playability.Premium features include the modern weight-relieved body that still packs tons of sustain. The mahogany neck has the much loved SlimTaper profile . A pair of Classic 57 pickups with push/pull coil tapping give you everything PAF crunch to single-coil twang. Tuning stability is provided by durable and precise locking Grover kidney-button tuners.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Plain Maple Top with a Mahogany Body |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Freboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Acrylic Trapezoid |
| Pickup(s) | 57 Classic (Neck), 57 Classic + (Bridge) |
| Bridge | Aluminium Tune-O-Matic and stopbar |
| Pickguard | Black |
| Strings | .09, .011, .016, .026, .036, .046 |
| Tuning Machines | Locking Kidneys |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell |
Original: $1,208.40
-65%$1,208.40
$422.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Les Paul Studio has always been a workhorse, loved by live performers as much as by session players. The 2018 Gibson Les Paul Studio continues the tradition iconic tone and uncompromising playability.Premium features include the modern weight-relieved body that still packs tons of sustain. The mahogany neck has the much loved SlimTaper profile . A pair of Classic 57 pickups with push/pull coil tapping give you everything PAF crunch to single-coil twang. Tuning stability is provided by durable and precise locking Grover kidney-button tuners.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Plain Maple Top with a Mahogany Body |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Freboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Acrylic Trapezoid |
| Pickup(s) | 57 Classic (Neck), 57 Classic + (Bridge) |
| Bridge | Aluminium Tune-O-Matic and stopbar |
| Pickguard | Black |
| Strings | .09, .011, .016, .026, .036, .046 |
| Tuning Machines | Locking Kidneys |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell |
























