



Gibson 2019 Les Paul Junior Tribute DC in Worn Ebony
The Gibson Les Paul Junior was first introduced as a Les Paul option for students and beginners. The new Gibson Les Paul Junior Double Cut boasts true vintage styling with a mahogany body and maple neck finished in a gorgeous Satin Cherry finish. The pickup and controls are mounted in an all new pickguard design; a new take on a traditional design. Rosewood fingerboard, compensated wraparound tailpiece and P-90 pickup for classic tone and performance finish the package beautifully.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Mahogany |
| Body Colour | Worn Ebony |
| Body Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Acrylic Dots |
| Pickup | P-90 |
| Bridge | Compensated Wraparound |
| Pickguard | Black 5-ply |
| Strings | .009, .011, .016, .026, .036, .046 |
| Tuning Machines | Vintage Deluxe w/ White Buttons |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gigbag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Gibson Les Paul Junior was first introduced as a Les Paul option for students and beginners. The new Gibson Les Paul Junior Double Cut boasts true vintage styling with a mahogany body and maple neck finished in a gorgeous Satin Cherry finish. The pickup and controls are mounted in an all new pickguard design; a new take on a traditional design. Rosewood fingerboard, compensated wraparound tailpiece and P-90 pickup for classic tone and performance finish the package beautifully.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Mahogany |
| Body Colour | Worn Ebony |
| Body Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Acrylic Dots |
| Pickup | P-90 |
| Bridge | Compensated Wraparound |
| Pickguard | Black 5-ply |
| Strings | .009, .011, .016, .026, .036, .046 |
| Tuning Machines | Vintage Deluxe w/ White Buttons |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Gigbag |
























