




Gretsch FSR G2217 Streamliner Junior Jet Club in White Pearl Metallic
An exciting new addition to the Streamliner™ Collection, the G2217 Streamliner Junior Jet™ Club is a stripped-down workhouse that’s built to take a beating.
With aggressive attack and quick response, the sleek Junior Jet Club is designed for the down-and-dirty guitarist who demands a no-nonsense tone at an affordable price.
Powered by Broad’Tron™ humbucking pickups, this Streamliner guitar delivers robust lows, and a throaty midrange that is harnessed and shaped by a master tone control, master volume control and three-way pickup switching. A fast-playing 12”-radius laurel fingerboard with elegant Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail inlays and 22 medium jumbo frets sits atop the bolt-on nato neck with a thin “U”-shaped profile—ideal for chord work or fiery riffing.
Specs
| Body Shape | Streamliner™ Solid Body |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Profile | Thin "U" |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | Gretsch Broad'Tron™ (Bridge), Gretsch Broad'Tron™ (Neck) |
| Bridge | Compensated Wrap-Around Bridge |
| Pickguard | Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Tuners |
| Hardware Finish | Nickel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An exciting new addition to the Streamliner™ Collection, the G2217 Streamliner Junior Jet™ Club is a stripped-down workhouse that’s built to take a beating.
With aggressive attack and quick response, the sleek Junior Jet Club is designed for the down-and-dirty guitarist who demands a no-nonsense tone at an affordable price.
Powered by Broad’Tron™ humbucking pickups, this Streamliner guitar delivers robust lows, and a throaty midrange that is harnessed and shaped by a master tone control, master volume control and three-way pickup switching. A fast-playing 12”-radius laurel fingerboard with elegant Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail inlays and 22 medium jumbo frets sits atop the bolt-on nato neck with a thin “U”-shaped profile—ideal for chord work or fiery riffing.
Specs
| Body Shape | Streamliner™ Solid Body |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Profile | Thin "U" |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12" |
| Scale Length | 24.75" |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | Gretsch Broad'Tron™ (Bridge), Gretsch Broad'Tron™ (Neck) |
| Bridge | Compensated Wrap-Around Bridge |
| Pickguard | Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Tuners |
| Hardware Finish | Nickel |
























