Gretsch G5422G-12 Electromatic Classic Hollow Body Double-Cut 12-String Guitar in Walnut Stain
An all-new Classic “C”-shaped maple neck offers a more comfortable playing feel for improved playability and performance and is topped with a 12”-radius laurel fingerboard.
It’s the sound of honour itself—play proud.
Specifications :
Body Shape Electromatic® Hollow Body with Double Cutaway
Body Material Arched Laminated Maple (Top), Arched Laminated Maple (Back)
Body Finish Gloss
Neck Profile Classic "C"
Fretboard Material Laurel
Fretboard Radius 12" (305 mm)
Scale Length 24.72" (628 mm)
No. of Frets 22 Medium Jumbo
Fretboard Inlays Pearloid Hump Block
Pickups FT-5E Filter’Tron™ (Bridge), FT-5E Filter’Tron™ (Neck)
Bridge Adjusto-Matic™ with Secured Laurel Base with Gretsch® G-Cutout Tailpiece
Pickguard Gold Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos
Strings Nickel Plated Steel (.011-.049 Gauges)
Tuning Machines Die-Cast Sealed
Hardware Finish Gold
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications :
Body Finish Gloss
Neck Profile Classic "C"
Fretboard Material Laurel
Fretboard Radius 12" (305 mm)
Scale Length 24.72" (628 mm)