
Ibanez Prestige Japan AZ2402-AGM in Apple Green Metallic
| Body Material | Alder |
| Neck Profile | AZ Oval C |
| Fretboard Material | S-TECH WOOD Roasted Maple, Prestige fret edge treatment |
| Fretboard Radius | 305mm |
| Scale Length | 25.5" (648mm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Stainless Steel Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Seymour Duncan® Hyperion™ Passive/Alnico Humbucker (Bridge), Seymour Duncan® Hyperion™ Passive/Alnico (Neck) |
| Bridge | Gotoh® T1802 bridge |
| Strings | D'Addario® EXL110 .010/.013/.017/.026/.036/.046 Gauges |
| Tuning Machines | Gotoh® Magnum Lock machine heads w/H.A.P. |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Material | Alder |
| Neck Profile | AZ Oval C |
| Fretboard Material | S-TECH WOOD Roasted Maple, Prestige fret edge treatment |
| Fretboard Radius | 305mm |
| Scale Length | 25.5" (648mm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Stainless Steel Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Seymour Duncan® Hyperion™ Passive/Alnico Humbucker (Bridge), Seymour Duncan® Hyperion™ Passive/Alnico (Neck) |
| Bridge | Gotoh® T1802 bridge |
| Strings | D'Addario® EXL110 .010/.013/.017/.026/.036/.046 Gauges |
| Tuning Machines | Gotoh® Magnum Lock machine heads w/H.A.P. |
| Hardware Finish | Chrome |
| Case | Hardshell Case |
























